Články & návody

Platická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - liposukce, operace prsou, operace víček. Neváhejte a objednejte se.

Zásnubní prsteny, s diamantem, zirkonem z bílého, žlutého i červeného zlata. 

Dokurzu.cz - semináře a rekvalifikační kurzy Vysočina. Možnost přidat kurz zdarma.

Hledáte catering na míru? FoodART agency s.r.o. je tu pro Vás.

Stomatologie Erbenova - specializujeme se i na zubní implantáty.

Vinařství Jan Plaček - bílé víno z Moravy, podoblasti Znojemské.

Míka Servis - úklidová firma Praha.

Pomoc, moje dítě chce tetování!

Trable s dětmi

I když je vašemu dítěti už patnáct nebo víc, pořád ho považujete za dítě, tedy za malé stvoření, které je třeba za každou cenu chránit a hýčkat. Jenže děti jsou svébytnými bytostmi a mají svůj vlastní rozum, své vlastní názory, svůj pohled na svět. I když jsou pořád ještě hodně tvárné a nestojí si za svým třeba napořád, tak je musíte uznávat jako plnoprávné bytosti. Takže pokud vaše dítě přijde s požadavkem, že chce tetování, je na vás, abyste se k tomu postavili jako chápající rodič.

Co zvážit?

Dokud dítě není plnoleté, je rozhodnutí o tetování na vás. Měli byste tuto možnost společně probrat a vy jako starší a zkušenější byste dítěti měli objasnit všechna pro i proti. Ke konečnému rozhodnutí byste pak měli dospět společně a ne se kvůli tetování navěky rozhádat.

Zvážit byste měli především věk dítěte. Víte, že v některých zemích je tetování až do 18 let zakázané? V Česku sice ne, ale pořád jste zákonným zástupcem vy a malé dítě (zvlášť na základní škole) by tetování nejspíš mít nemělo. Kromě zralosti dítěte zvažujte i důvody, které ho vedou k rozhodnutí mít tetování. Pozorně si je vyslechněte a diskutujte o nich.

Rozhodnutí napořád

Děti se někdy rozhodnou pro tetování a zvolí si takový motiv, který jim v jejich věku přijde hrozně cool. Ale měli byste potomkovi objasnit, že tetování je napořád a jeho odstranění je sice někdy možné, ale hodně bolestivé. Co až mu bude 20, 30 nebo 70 let? Pořád se mu tetování bude líbit?

Podstatné také je místo, kam si dítě přeje tetování umístit. Plus jeho velikost. Ve školním věku rozhodně nelze doporučit mít tetování přes celý biceps. Možná uděláte nakonec kompromis na maličké tetování na místě, které není běžně vidět. Ale jak jsme již psali, je to na vás.

Rizika u tetování

Než se dítě zcela rozhodne, seznamte ho i s tím, že existují určitá rizika spojená s tetováním. A proto by si jich mělo být vědomo. Možná právě toto ho od tetování odradí.

Zaprvé tetování bolí – což sice není riziko, ale je to fakt a někdo bolest zkrátka nesnese. Zadruhé může být výsledek jiný, než jaký si dítě představovalo – zvlášť zvolíte-li nezkušeného tatéra. Zatřetí může dojít k následné infekci – zarudnutí kůže kolem tetování je po jeho aplikaci normální, ale někdy se stává, že se vpichy zanítí – zvlášť pokud nejsou použity sterilní nástroje nebo nejsou dodržována správná hygienická opatření. Začtvrté můžete zjistit, že je dítě na aplikovanou barvu alergické, což se opět také občas stává. A v některých případech může tetování způsobit i ztrátu pigmentu kůže, což vede k nehezkému tetování.

Komplikace při hojení

Jelikož si při tetování necháváte do kůže vpichovat barevné pigmenty, není to bez rizika. A tetování se musí doslova zahojit – respektive kůže pod ním. U většiny lidí to probíhá bez komplikací, ale stejně tak se mohou objevit otoky, může to bolet, místo může být dlouho zarudlé. A toto může trvat až několik týdnů. I s tím dítě seznamte.

Přečtěte si také Pořídili jste si tetování? Naučte se o něj pečovat nebo Studia estetické medicíny pomáhají stát se krásnějšími.

Fotografie