Proč padají vlasy?
Neexistuje jen jeden jediný důvod, proč vám začnou vypadávat vlasy. A je nutné uvědomit si, že vypadávají přirozeně a neustále, ale jen v omezeném množství. Pokud vám vypadne okolo 50 až 80 vlasů za den, je to v normě. Ale sami poznáte, pokud jich začne najednou vypadávat víc. Projedete si kštici rukou a máte na ní mnoho vlasů? To už je nadměrné vypadávání.
Jeho příčina může tkvět v nemoci, jíž si právě procházíte – tělo je oslabené a přísun živin pro vlasy, které nejsou tak důležité, zkrátka omezilo. Vlasy ale mohou padat, i pokud máte například nedostatek minerálů či vitaminů, protože tělo je potřebuje využít jinde – a vlasy opět upozadí. Může se to stát i důsledkem náročného zacházení s vlasy – příliš je žehlíte, kulmujete, krepatíte... Nebo o ně špatně pečujete, špatným způsobem je myjete, moc si je při rozčesávání „rvete“ a tak dále.
Pomoc z lékárny
Moderní lékařství je naštěstí tak pokročilé, že běžné problémy s padáním vlasů vyřešíte raz dva, a to pouhou návštěvou lékárny. Přípravků proti padání vlasů tam najdete tolik, že nebudete vědět, po kterém sáhnout. Čím se řídit? Velikostí balení? Cenou? Složením? Pro laika je to složité a cena takových přípravků obvykle dosahuje 500 Kč i víc, což je docela dost. Proto je nejlepší poradit se přímo s lékárníkem. A než spoléhat pouze na tabletky, můžete je zkombinovat třeba i se speciálním šamponem nebo sérem proti padání vlasů.
Pomoc z přírody
Pokud nechcete podporovat farmaceutický průmysl, můžete se pro pomoc s padáním vlasů obrátit do přírody. Tedy k bylinkám, jak jinak. Nemusíte přitom být žádný mág, abyste s pomocí bylin svou hřívu zase oživili a zabránili jejímu řídnutí. Mezi nejdoporučovanější a běžně dostupné byliny patří kopřiva, bazalka nebo máta. Roste některá poblíž vašeho domova? Skvělé! Svařte ji a tímto odvarem si pak pravidelně oplachujte vlasy. Byliny jsou mocné a dodají vlasům potřebnou sílu.
Doplňky do vlasů
V době nadměrného padání vlasů není dobré trápit vaši kštici přílišným svazováním. Neboli – nechte vlasům volnost. Nesvazujte je do copů, příliš neutahujte culík gumičkou, dávejte si pozor na jakékoliv nadměrné natahování vlasů. Omezit byste samozřejmě měli i kulmování, žehlení a jiné procesy, které vlasům očividně ubližují. A i pokud si pak hodláte vlasy podobným způsobem ničit, měli byste jim to vrátit příslušnou péčí a starat se o ně natolik dobře, aby vám i při takové zátěži vydržely, nepadaly a neztrácely lesk a živost.
Přečtěte si také Jaké jsou nejlepší účesy na jaro? nebo Styl japonských účesů