Oči jsou okna do naší duše. Očima se díváme, usmíváme, mračíme, očima komunikujeme se svým okolím, oči jsou také velmi důležité při jakémkoli, natož prvním, kontaktu s lidmi. Oči mnohé prozrazují o našem zdravotním stavu a zhoršování či dokonce úplná ztráta zraku jsou pro mnohé z nás noční můrou. Kvalita našeho vidění se zhoršuje s rostoucím věkem. Mnohé vady zraku lze korigovat nošením brýlí nebo operačním zákrokem. Existují ale i obtíže, zhoršující vidění, se kterými vám oční lékař nepomůže. Máme na mysli problémy způsobené diskomfortem vašich víček.
Primární funkcí víček je ochrana oka v době odpočinku a mrkání, kterým horní víčko stírá nečistoty jako je prach či nežádoucí mikroorganismy z povrchu oční koule. Stejně jako kůže na většině našeho těla i kůže očních víček postupem času ztrácí pružnost a to může vést k poklesu nejen horních, ale i dolních víček. Důsledky tohoto působení zemské tíže jsou na první pohled především estetické. Oko se uzavírá, působí unaveně, na dolním víčku se tvoří i díky tukové tkání v něm uložené nepěkné pytlíky až pytle. Mohou vznikat také tmavé kruhy pod očima a kombinace toho všeho způsobí, že člověk vypadá starší a jako nemocný. Neméně významným efektem poklesu víček je zhoršení zraku. Padající horní víčko může zasahovat do zorného pole a naše okohybné svaly a svaly ovládající čočku se neustále snaží oko nastavit tak, aby nám cizí těleso nenarušovalo vnímání. To je nesmírně náročné a vede to ke zvýšené únavě očí, nadměrné namáhání těchto svalů může v krajních případech vést až ke vzniku oční vady či strobismu neboli šilhání, pokud se problém týká jen jednoho oka.
Špatnou zprávou je, že povolování očních víček nezabráníte žádným krémem ani mastí. Zčásti je tento jev podmíněn i geneticky, nespravedlivé je, že zatímco někoho trápí už kolem 40.roku věku, jiný se s ním nikdy osobně neseznámí. Ale protože každá trampota má svou mez, i na problémy s očními víčky existuje řešení, a tím je jejich operace, odborně nazývaná blefaroplastika.
Je to takový malý zázrak estetické medicíny. Během zákroku, jež se provádí v lokální anestezii a netrvá zpravidla déle než hodinu, vám šikovný lékař odstraní přebytečnou kůži a/nebo tukovou tkáň, ránu miniaturními a téměř neviditelnými stehy zašije a tím vás zbaví trápení skoro jako mávnutím kouzelného proutku. Stehy jsou vedeny tak, aby se přirozeně schovaly do záhybů kůže a nebyly „do očí bijící“, nicméně bezprostředně po zákroku lehce viditelné jsou. Během několika málo měsíců však vyblednou a jsou nepostřehnutelné. Po operaci je třeba dodržovat klidový režim, přikládat chladivé obklady a oči nenamáhat. Jako prevence vzniku otoků se doporučuje spát s podloženou hlavou.
Je nutné zmínit, že operace očních víček vás nezbaví vrásek kolem očí, řeší opravdu jen povislá víčka a otoky pod očima.
Jako každá operace i tato nese určitá rizika, se kterými je třeba počítat. S nimi, stejně jako s podrobným průběhem operace, vás seznámí vámi vybraný lékař. Věnujte výběru kliniky patřičnou pozornost, zjistěte si recenze a nebojte se své dotazy sepsat a na všechno se důkladně zeptat a informovat. Dobrého lékaře poznáte i podle vlídného přístupu. Tak hodně štěstí a jasný zrak!